مسعود مهدوی‌پور

تازه وارد دوبعدی

 

 مسعود مهدوی‌پور متولد 9 خرداد 1331 (30 ماه May سال 1952) در تهران-ایران

مسعود مهدوی‌پور در سنین نوجوانی به یوگا علاقمند شد و اولین بار در سال 1353 (1975) به کشور هند سفر کرد و پس از آموختن فنون آن نزد اساتید مختلف، از سال) 1354 1976( شروع به تدریس یوگا در ایران کرد و پس از آن هم سفرهای متعددی به کشورهای هند و نپال داشت.

او در سال (1979) 1357  اولین و بزرگ‌ترین مرکز یوگا در ایران به نام «کانون یوگا» را پایه‌گذاری کرد و این مرکز تا به الان 1399  (2020) مشغول به کار است. او از سال) 1353 1975) تا 1381  2003) تمرین‌های بدنی و تنفسی یوگا (Asana and Pranayama) را تدریس می‌کرد و مدیریت کل مجموعه را هم به عهده داشت. این مرکز بیش از 3000 هنرجو دارد و هر ترم حدود 800 نفر ورودی جدید می‌پذیرد.

او در زمان جنگ ایران و عراق در فاصله سال‌های 1980 تا 1985 به‌طور داوطلبانه با معلولین جنگی فلج اندام تحتانی، زیر نظر سازمان بهزیستی، یوگا کار می‌کرد و توانست زندگی و روحیه‌ی بسیاری از آن‌ها را بهبود بخشد. این کار باعث معرفی ابعاد تاثیرگذار و بهداشتی و درمانی یوگا به دولت ایران شد، چون تا آن زمان فقط ابعاد فلسفی و عرفانی این علم در ایران شناخته شده بود. تلاش‌های پیگیرانه‌ی او سبب شد تا در سال  1995  برای اولین بار یوگا در ایران توسط سازمان تربیت بدنی به رسمیت شناخته شود و انجمن یوگا در سازمان تربیت بدنی شکل گیرد.

او سال‌ها در شهرهای مختلف ایران، دوره‌های سه روزه با نام «اینجا و اکنون» Here and Now را در قالب تورهای طبیعت گردی برگزار کرد. همچنین سه دوره‌ در فاصله سال‌های  2008 تا 2011 در امریکا در مرکز

Stanford University – Land of medicine Buddha in Santa Cruz –  Karl …… Library in Sacramento –    و سه دوره در کشور دبی برگزار کرد.

 

او در فاصله‌ی سال‌های 2000 تا 2013 دوره‌های مختلف در مورد مباحث یوگا به صورت تئوری و عملی برگزار می‌کرد، این دوره‌ها شامل:

-اینجا و اکنون (Here and Now)

– تحولی در خشونت (Ahimsa)

– تحولی در وابستگی (Aparigraha)

– سرعت بخشیدن به اهداف و کنترل عادات (Tapas)

– تعدیل نیروی جنسی (Brahmacharya)

– یوگای هشت مرحله پاتانجلی (Patanjali Ashtanga Yoga)

– دوستی با طبیعت و حفظ منابع طبیعی  (Asteya)

– تغذیه‌ی سالم

– تمرین‌های تنفسی (Pranayama)

– مراقبه (Meditation)

– ارتباط با انرژی حیاتی (Chi)

– تمرین‌های تنفسی(Pranayama)

– ارتباط با طبیعتِ درون (Shakti Pranayama)

 

مسعود مهدوی‌پور طی این سال‌ها صدها مربی و هزاران هنرجوی علاقمند به یوگا را پرورش داد. یکی از خصوصیات منحصر به فرد او این است که مباحث کهن، کلاسیک و فلسفی و عرفانی این علم را کاملا به زبان دنیای امروز و مناسب با زندگی انسان این دوران بیان می‌کند، به همین دلیل بسیار کاربردی و تاثیرگذار است.

 

چهار اثر او که تاکنون چاپ شده است:

کتاب «تمرین‌های عملی یوگا»  Practical Lessons in Yoga

اولین بار در سال 1980 منتشر شد و تا الان 15 بار تجدید چاپ شده است، یعنی بیش از شصت هزار جلد از آن در ایران به فروش رفته است. این کتاب، کتاب مرجع برای مربیان و شاگردان یوگاست.

کتاب «هر روز برای همان روز»  Each Day is its Own Day

اولین بار در سال 2014 منتشر شد و تاکنون ده بار تجدید چاپ شده یعنی بیش از چهل جلد از آن به فروش رفته است. این کتاب عصاره‌ی تجربیات و دیدگاه‌های او نسبت به زندگی و یوگاست و محتوای متون، خود به تنهایی معرفی خوبی از شخصیت ایشان است. کتاب به زبان انگلیسی ترجمه شده و در دست چاپ است.

کتاب «فضای خالی» Void

اولین بار در سال 2018 منتشر شد و تاکنون دو بار تجدید چاپ شده است.

 

اساس آموزش‌‌ها و تکنیک‌های او عبارت است از: ارتباط با درون به‌صورت دو روش مراقبه در حرکت و مراقبه در سکوت و سکون، گفتگو و ارتباط موثر، ارتباط با طبیعت و حفظ منابع طبیعی، تحولی در عادات‌، تمرین‌های تنفسی و فیزیکی متناسب با شرایط فیزیکی و ذهنی هر فرد، ارتباط با طبیعت و به حداقل رساندن مصرفِ منابع طبیعی در همه‌ی ابعاد (سوخت، آب، خوراک، پوشاک و غیره) و به حداکثر رساندن بهره‌وری از منابع درونی و ذهنی فرد، تغذیه‌ی سالم بر مبنای طبع هر فرد و پاکسازی‌  برای بالا بردن سطح سلامت جسم و ذهن فرد.

این تکنیک‌ها که ریشه و پایه‌ی همه‌ی آن‌ها تجربه‌ی «زمان حال» و ارتباط با طبیعت است، مبنای آموزش‌های اوست. در مجموع وقتی فردی در یک دوره شرکت می‌کند بر اساس شرایط فیزیکی و ذهنی‌اش، تعییر روش زندگی و جایگزین شدن عادات سالم و ساده مطابق با طبیعت خودش را تجربه می‌کند و در نهایت با تعادل و سلامت بیشتر به زندگی بازمی‌گردد.

هزاران نفر از افرادی که با مشکلات آشفتگی ذهنی، اضطراب، تشتت‌های روانی زیاد، اعتیاد و بیماری‌های فیزیکی حاصل از این مشکلات ذهنی به این مرکز مراجعه می‌کنند، با دستاوردهای فراوان و بهبودی بسیار محسوس وارد زندگی جدید خود می‌شوند. مسعود مهدوی‌پور بیش از چهل و پنج سال در این کار سابقه دارد. شاگردان او از همه اقشار جامعه و با همه جور سطح تحصیلات و فرهنگ بوده‌اند. دلیل تاثیر گذار بودن آموزش‌هایش این است که کاملا مبتنی بر تجربه‌های شخصی او در زندگی است. از جمله مهارت‌هایش دادن پاسخ‌های خیلی ساده، کوتاه، موثر، کامل و کاربردی به پرسش‌های پیچیده و فلسفی است. در بیان یک مطلب کاملا تخصصی و عمیق به زبانی بسیار ساده و قابل فهم برای همه مهارت دارد.

او همواره تاکید می‌کند که استاد نیست بلکه مربی Coach است. به این مفهوم که در دل تمرین و در گرماگرم تکنیک‌ها با افراد همسو و شنونده می‌شود و بعد هدایت‌گر دوره می‌شود. مثل یک مربی فوتبال توپ را وسط بازیکنان پرتاب می‌کند و خودش هم در قلب تمرین‌ها حضور دارد و حتی گاهی توپ به او اصابت می‌کند … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک هدیه وپژه برای شما

دانلود ویدو

ایمیل خود را وارد کنید سپس دکمه دانلود را کلیک کنید
دانلود کنید
close-link