اهمیت داشتن ستون فقرات سالم

ستون فقرات علاوه بر اینکه در استخوان‌بندی انسان و حرکات کمر، سینه و گردن نقش مهمی دارد، درون آن محل عبور اصلی‌ترین شبکه‌ی عصبی (نخاع) است که مغز را با تمام بدن از طریق رشته‌های فرعی عصبی مرتبط می‌کند. قدرت و انعطاف عضلات نگه‌دارنده‌ی آن و سالم بودن دیسک‌ها که مابین مهره‌های آن قرار دارند، موجب می‌شود که این عضو همیشه سلامتی خود را حفظ کند.

اگر این ستون استخوانی و طناب نخاعی درون آن به مدد وضعیت‌های مناسب فیزیکی مانند نشستن و راه رفتن صحیح و تمرین‌های مناسب، انحنای خود را حفظ کند، کمک زیادی به سلامت عمومی بدن خواهد نمود. سلامتی اندام‌ها و دستگاه‌های حیاتی مانند: شش‌ها، قلب، معده، کبد، غدد گوارشی و دستگاه جنسی، تا حد زیادی تحت تاثیر وضعیت فیزیکی ستون فقرات است. زیرا اعصاب ارتباطی آن‌ها از میان مهره‌های ستون فقرات، با نخاع و مراکز حیاتی کنترل‌کننده‌ی آن‌ها در تماس هستند.

بسیاری از تمرین‌های بدنی یوگا موجب می‌شوند که ستون فقرات خمیده، شکل و انحنای از دست رفته‌ی خود را به‌دست آورد و در این صورت دستگاه‌های داخلی از فشار آزاد می‌شوند. مثلا کسی‌که بر اثر انحنای مهره‌های سینه‌ای، دچار قوز و جلو آمدگی شانه‌ها شده، قفسه‌ی سینه و در نتیجه قلب و ریه‌اش در فشار قرار دارد و اعمال خود را به خوبی انجام نمی‌دهد و یا کسی‌که انحنای مهره‌های کمری یا گودی کمر بیش از اندازه دارد، با وجود حجم اندک شکم و کمر خود، ظاهرا دارای شکم برآمده و سینه‌ی تو رفته است و از طرفی عموما دچار ناراحتی‌های گوارشی است. در این حالت تمرین‌های کشش پشت و جلو، اثر محسوسی در برطرف نمودن حالت‌های فوق دارد.

چون وضع ظاهری بدن و شمایل قفسه‌ی سینه، شکم، سر، گردن، حتی حرکات دست‌ها و پاها و به‌طور کلی زیبایی اندام، تا حد بسیار زیادی به صاف و قابل انعطاف بودن این عضو ارتباط دارد، از این رو می‌توان گفت که حتی داشتن روحیه‌ی مثبت و اعتماد به نفس نیز با شرایط این عضو، بی‌ارتباط نیست. پس به راحتی می‌توان ادعا کرد که شرایط و وضعیت این لوله‌ی متحرک استخوانی که سر و سینه را روی محور کمر قرار می‌دهد، می‌تواند در حفظ سلامتی تن و روان نقش مهمی داشته باشد.

 

گزیده‌ای از کتاب: تمرین‌های عملی یوگا
نوشته: مسعود مهدوی‌پور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *