هارمونیک یوگا

«یوگای تعادل و توازن» (Harmonic yoga)
روش کانون یوگا هارمونیک یوگاست که پایه‌گذار آن آقای مسعود مهدوی‌پور است. در این روش به همان نسبت که به تقویت و سلامت «بدن» اهمیت داده می‌شود به پرورش و مدیریت «ذهن» و کفایت‌های آن مانند افزایش توجه و تمرکزِ فکر نیز توجه می‌شود. در واقع پنجاه درصد جسم و پنجاه درصد ذهن به‌کار گرفته می‌شود.

در این شیوه که بر پایه‌ی روش کهن یوگای پاتانجلی استوار شده است هنرجو یاد می‌گیرد در هر جلسه‌ی تمرین، تکنیک‌های کششی، پیچشی، انقباضی، قدرتی، تعادلی و معکوس را همراه با شیوه‌هایی که توانایی‌های ذهنی مثل رهاسازی و تمرکز را افزایش می‌دهد، همزمان تمرین و تجربه کند.

به تجربه اثبات شده که هنرجو وقتی جسم و ذهن را با تلاشِ یکسان به‌کار می‌گیرد نشاط و چابکی فیزیکی را همزمان با یک ذهن پرانگیزه و مثبت و متمرکز تجربه می‌کند و نتیجه‌ی آن‌را مانند ابزاری موثر در آهنگِ اعمال، رفتار، تفکرات و تصمیم‌گیری‌های خود به‌وضوح مشاهده خواهد کرد.

به‌طور کلی می‌توان گفت تمرین‌های یوگا زمانی سبب رشد و تعادل می‌شود که در هر بار تمرین به دو بازوی توانمند خود یعنی بدن و ذهن به میزان برابر رسیدگی و توجه کنیم. در غیر این‌صورت «ذهن‌گرا» یا «تن‌محور» خواهیم شد که بازتاب هر یک از آن‌ها دوباره افراط در دیگری خواهد بود.

در این روش همواره سعی بر این است که در هر جلسه به‌طور برابر تکنیک‌های فیزیکی (کششی و انقباضی) همگام با تمرین‌ها و تجربه‌های آرام‌سازی، تمرکز فکر و حضور ذهن به علاقمندان و شاگردان آموزش داده شود.

کانون یوگا از سال ۱۳۵۴ تدریس تکنیک‌های یوگا را در دانشگاه شهید بهشتی و باشگاه حجاب آغاز کرد و روش فوق حاصل تجربه‌ی حدود نیم قرن این مرکز است. همواره سعی بر این است که شیوه‌های کاربردی ایجاد کننده‌ی تعادلِ تن و روان از طریق ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شکل ممکن در اختیار علاقمندان یوگا قرار گیرد.

کتاب تمرین‌های عملی یوگا نوشته‌ی مسعود مهدوی‌پور بر پایه‌ی همین روش تالیف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *